XIAN − elav ajalooraamat

Muistse Siiditee ääres paiknev Xian on üks vanemaid ja huvitavamaid linnu Hiinas, olulisemaid vaatamisväärsusi on siin Hiina esimese keisri Shi Huangdi matmispaik tuhandete hästi säilinud terrakotakujudega.

Xian rajati umbes 13. sajandil enne Kristuse sündi ning oli 3. sajandist eKr kuni aastani 907 pKr (vaheaegadega) ka Hiina pealinn. Hani dünastia (6.–9. saj eKr.) ajal oli Xian oma 1–2 miljoni elanikuga üks maailma suuremaid linnu. Muistse Siiditee ääres paiknevas Xianis peatus ka Marco Polo. II maailmasõja ajal evakueeriti rannikult Xiani mitmeid suuri tööstusettevõtteid ning sellest ajast alates on Xian väga oluline tööstuskeskus. Nüüdseks on Xian kujunenud oluliseks haridus- ja kultuurikeskuseks ning Hiina kosmoseprogrammi pealinnaks. Hiina mõistes on tegu suhteliselt väikese linnaga, kus elab ainult 6,5 miljonit inimest.

Turistide jaoks on muidugi olulisemad mitmesugused vaatamisväärsused ja neid 3000 aasta vanuses Xianis jätkub. Kõige kuulsam neist on loomulikult Hiina esimese keisri Shi Huangdi matmispaik tuhandete hästi säilinud terrakotakujudega – need tulid juhuslikult päevavalgele 29. märtsil 1974, kui kohalikud põllumehed kaevu kaevasid. Noormees, kes need kujud tookord leidis, istub nüüd kohalikus infopunktis, annab autogramme ja lubab ennast koos turistidega pildistada. Olen seal mitu korda käinud ja mulle millegipärast tundub, et selliseid vanamehi töötab seal terve brigaad. Õige leidja pidi juba ammu surnud olema, aga turistidele on ju midagi ehedat vaja ja seepärast on terve kamp hambutu naeratusega vanamehi sinna tööle pandud. Makske raha ja tehke pilti. Õues on omaette vaatamisväärsus veel stend paika külastanud kuulsuste fotodega. Tähelepanelik uudistaja võib sealt leida ka Arnold Rüütli foto aastast 2005.

Tänaseks on välja kaevatud rohkem kui 8000 elusuuruses sõdalasekuju, 130 sõjavankrit ja üle 500 hobusekuju. Väljakaevamised jätkuvad ning kindlasti muutuvad need arvud oluliselt suuremaks. Kujude puhul on hämmastav see, et iga sõdalane on oma nägu ja tegemist ei ole mingisuguse šabloonse masstoodanguga. Xiani suveniiripoodides on võimalik osta igas suuruses terrakotakujusid, kuid tänapäeval tehakse neid sõdalasi massiliselt ja kõik kipuvad olema ühte nägu. Paksema rahakoti omanikud võivad teha eritellimuse ja saada iseenda näoga terrakotakuju.

Kujude leidmise paiga läheduses asuv keiser Shi Huangdi matmispaik on püramiid, mis pinnasega kaetud ja seni lahti kaevamata. Ametlik versioon väidab, et mäge ei taheta lahti kaevata sellepärast, et tänapäeva tehnoloogia ei võimalda veel püramiidi avada ilma sisu kahjustamata, kuid kohalikud elanikud teavad rääkida kaevajaid ees ootavatest kohutavatest lõksudest ja elavhõbedaaurudest. Kindlasti on see üks maailma suuremaid mõistatusi.

Shi Huangdi matmispaik asub linnast väljas, kuid ka Xiani linnas on vaadata palju. Vanalinn on ümbritsetud võimsa müüriga, mis meenutab Suurt Hiina müüri. See on hästi säilinud ja võimsal müüril on mõnus jalutada või näiteks jalgrattaga linnale ring peale teha.

Lisaks müürile tasub vaadata Tangi dünastia (618–907) ajast pärit kellatorni linna keskpunktis. Kindlasti väärivad vaatamist Trummitorn (1370), Xiaoyanta ehk Väike Metshanede pagood (707–709), Dayanta ehk Suur Metshanede pagood (652–704), Suure Heasoovlikkuse tempel (647) jne. Omapärased on veel muslimikvartal ja suur mošee ning terve hulk linnas leiduvaid muuseume.

Tutvust tasub teha ka kohaliku köögiga, mis erineb nii Pekingist kui ka Lõuna- Hiinast. Õhtul võiks külastada kohalikke kultuuriüritusi (Qini ooper, Tangi laulu- ja tantsuprogramm jne) ning öösel on tore külastada baare ja laulda koos hiinlastega karaoket.

Hiina keskel asuv Xian on hea lähtepunkt mitmetele põnevatele reisimarsruutidele Hiinas. Lisaks arvukatele siselendudele võib Xianist ka rongiga suhteliselt kiiresti jõuda pealinna Pekingisse või omapärasesse Chongqingi piirkonda ning Xianist on hea alustada teekonda näiteks Tiibetisse.

Finnair on laiendanud oma sihtkohtade valikut Aasias ning juba juunis alustab lennufirma otselende Helsingist Xiani, olles seega esimene otseühendus Euroopa ja Xiani vahel. Olen Xianis alati leidnud midagi uut ja huvitavat ning julgen seda linna ka teistele soovitada.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *