Piireteta piir Põhja-Korea ja Hiina vahel

Korea poolsaare asjatundja Erki Loigom kirjeldab põnevat piiriala Põhja-Korea ja Hiina vahel, külaskäiku Põhja-Korea piirilinna Sinŭijusse ja kahe riigi vahelisi suhteid. Lugu illustreerivad julgeolekujõudude keeldudest hoolimata tehtud salapildid Põhja-Korea varjatud igapäevaelust. See piirkond ei ole kindlasti klassikaline turismipiirkond, vaid peidab endas justkui 21. sajandisse  mittesobivaid lugusid.

Keerukamad piirid on mind alati köitnud. Alguse sai kõik 1989. aasta sügisel Ida-Saksamaal pioneerilaagris, kui Berliinis nähtud ning inimeste elustiile eraldav müür mõtted peas pöördumatult liikuma pani. Tänapäevastest piiridest peetakse kindlaimaks ja sisuliselt läbimatuks kahe Korea vahelist nelja kilomeetri laiust miinivälja, mida millegipärast nimetatakse demilitariseeritud tsooniks. Selle kaudu on põgenenud vaid kümmekond põhjakorealast, neist kõik tsoonis aega teenivad sõdurid. Seevastu paariariigi eraldusjoon ainsa ajaloolise ja varasemalt ideoloogilise liitlase Hiinaga on sisuliselt piireteta. Ometigi peab see piir ennast ise, kuid muudab kahe riigi piirialade läbikäimise omamoodi majanduslikuks ja väga aktiivseks subkultuuriks. Kuidas on selline vastuolu võimalik? Järgnevate näidete toel saab olukord ehk veidi selgemaks.

Paektu mäel on kerge eksida Põhja-Koreasse

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga