Õppe-eksperiment “Krusensternil”

Venelased saadavad Antarktikasse Antarktise avastamise juubelit tähistama kolm suurt purjekat:„ Sedovi” Kroonlinnast, „Pallada” Vladivostokist ja „Krusensterni” Kaliningradist. Aivo Pidim meenutab, kuidas ta 1988. aastal vaid 15-aastasena Tallinna Kalatööstusliku Merekooli õpingute raames neljamastilisel parklaeval „Krusenstern” õppepraktikal viibis.

Tallinna sadamast merele väljasõitu ma ei näinudki, sest istusin kambüüsis. Olin esmarivistusel ennast välja pakkunud, kui juba teist korda küsiti, kes vabatahtlikult läheb kambüüsi kartuleid koorima. Mõtlesin, ehk saab seetõttu edaspidi lihtsam olema.

Nõnda, ilma eemalduvat sadamakaid nägemata, algas 5. septembril 1988 minu peaaegu kahe kuu pikkune õppepraktika neljamastilisel parklaeval Krusenstern. Septembri esimeses pooles olin veel 15-aastane, sest ühe õppeeksperimendi jaoks oli kaks rühma Eesti poisse Tallinna Kalatööstuslikust Merekoolist enne koolipinki laeva määratud. Eesmärk oli tuvastada merele sobilikkus ja anda poistele valikuvõimalus enne tõsisema teooria juurde pöördumist. Ühtedest oleks pidanud saama kalalaevade püügitehnikud ja teistest tüürimehed. Selline oli plaan.

Järelevaatajate pilgu all

Tollel ajal oli laeval 220 hinge ja neist 60 olid meeskonnaliikmed. Nooremad ja vanemad kursandid Tallinnast, Liepaja merekoolist ja Klaipeda merekoolist. Ühe kooli omad majutati laevas enamasti kokku. Meelde on jäänud detail, et laeva aastaseks ülalpidamiskuluks oli tollal 5 miljonit rubla. Ilmselt väga kallis, aga paradoksaalselt oleks maailm ilma kallite asjadeta hulga vaimuvaesem paik.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga