Mrs. Captain MAIE SÕER

Maris Pruuli vastutab Antarktikasse suunduval laeval proviandi varumise ja kambüüsitööde eest. Üks ettevalmistuste etapp viis ta kohtuma Maie Sõeriga.

Mida võtta kaasa esmakohtumisele profi-kokaga? Kummalisi teid pidi oli minuni jõudnud info, justkui oleks Tallinnas elav Maie Sõer kuldaväärt laevakokk. Viin külakostiks mustikad-vaarikad, sest pole kindel, kas oskan väärilise koogi välja valida. Õigesti teen, sest Maiel on kook juba ootamas, et üheskoos tähistada Antarktikareisilt naasmise 25. aastapäeva, mis oli päev varem, ja Maie enda sünnipäeva (82), mis on kohe järgmisel päeval. Kokajutu peale imestab Maie tõsiselt ja ütleb, et pakkus küll korduvalt, et läheb kambüüsi appi, aga teda ei lastud, sest kapteniprouale see ei sobivat. Laeval on ranged seadused. Maie oli ju Mrs. Captain, nii teda laeval kutsutigi.

Maie Sõer tegi kaasa seitsme ja poole kuu pikkuse reisi Antarktika vetesse laeval „Livonia” septembrist 1994 kuni maikuuni 1995. Tema abikaasa ja kaugsõidukapteni Enn Sõeri juhtimisel tehti sel hooajal Ushuaiast 11 turismireisi Antarktika poolsaarele. „Livoniast” sai esimene Eesti lipu all laev, mis käinud nii kaugel lõunas. Eesti lipp heisati ka Argentina teadusjaamas Esperanza.

Maiel on veerandsajanditaguse retke kohta albumite kaupa fotosid, põhjalik päevaraamat iga päeva sündmuste ja ilmastiku kohta, päris eriskummalisi meeneid, dokumente laeva ja ekspeditsioonide kohta, koguni lapselapse põhjalik kirjatöö vanavanemate Antarktika-reisist. Lisaks Eesti Raadios pärast nende naasmist kõlanud viiekümneminutiline saade, mille Marje Lenk lindistas ja mis vanamoelisel kassetil digiteerimist ootab. Raamatujagu materjali küll! Lisaks filmis neid mitu tundi Argentina televisioon, et tutvustada kaugelt tundmatust väikeriigist tulnud esimest eestlasest kaptenit, kes turiste Antarktikasse viib.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga