Milline on parim matkatoit?

Kas lähed matkale, purjetama, mägedesse? Kogenud rändurid annavad nõu, mida kaasa haarata ja kuidas kerge vaevaga söönuks saada.

Priit Joosu, Alpinist

Olen käinud mägedes juba pea 20 aastat. Alustasin konservide ja makaronidega, mis järk-järgult asendusid väljaspool Eestit toodetud spetsiaalsete matkatoitudega. Mingi aja möödudes ei olnud need mulle enam vastuvõetavad, eelkõige mingi spetsiifilise lõhna pärast. Mägedes lihtsalt ei suutnud neid süüa, ühest pakist üritasin pingutades alla kugistada veerandi jagu toodet.

Viimasel kahel aastal olen aga enda jaoks avastanud Eestis toodetava tootesarja Tactical Foodpack, mis on tõeliselt maailmatasemel kiirtoit. Kõrgel mägedes viibides inimese maitsemeel muutub, paljud asjad, mis merepinnal on söödavad, võivad üleval kõrgel olla vastumeelsed. On olnud juhuseid, kui ekspeditsioonile kaasavõetud kiirtoidud on enamuses tarvitamata jäänud, kuna lihtsalt tunduvad vastumeelsed. Tactical Foodpacki toodete puhul seda märganud ei ole. Minu eriliseks lemmikuks on kujunenud kartulipuder peekoniga, seda tänu puhtale ja päris maitsele. Teine lemmik on peedisupp. Sööd päris maitsega supi ära ja saad piisava energia, mis ei sisalda ainult süsivesikuid, vaid ka piisavas koguses valke ja rasvu. Ideaalne kasutamiseks, kui mäel on kõrgusest paha olla ja oled päevasest füüsilisest pingutusest nõrkenud – sööd kiiresti ära ja kohe magama. Järgmine päev on jälle jõudu, et edasi minna. Uhke tunne, et Eestis sellist head ja läbimõeldud asja tehakse.

Väino Laisaar ehk Väints, seikleja ja matkafilmimees

Minu viimaste aastate rännakute lahutamatuks osaks on saanud just Tactical Foodpacki toidupakid. Erinevalt konkurentidest ei ole need pulbritest kokku segatud, vaid valmistatud on päris toit, millelt on kogu niiskus eemaldatud. Vaja on ainult lisada kuum vesi ning õige struktuuriga ja maitsev toit ongi valmis. Mugavad laagritoidud aitasid mul eelmise aasta sügisel Peugeot’ bussiga üksi ümber Euroopa sõita ning need on kaasas ka kodumaistel kondamistel ja metsaööbimistel. Ma olen Eesti asjade fänn ning nende hulka kuuluvad ka kõnealused matkasöögid.

Meie viimasel autoekspeditsioonil maailma mandrite kõige põhjapoolsemasse punkti Tšeljuskini neemele osutusid Tactical Foodpacki pakitoidud samuti igati väärt valikuks. Võtsime oma auto kolme mehe tarbeks kaasa eri maitsetega TF-i sööke, et rasketel inimtühjadel aladel toidu valmistamise ja üksluisuse pärast mitte muretseda. Eesmärk oli elada reisi keskne, kõige raskem kuu üle ilma suurema kulinaarse mässamiseta, samas soovisime, et toit oleks ikkagi täisväärtuslik ja maitsev.

Minu suured maitselemmikud on nime „Meat Soup” all tuntud seljanka, veisekartulipada ning kartulipuder peekoniga. Suurepäraselt maitsevad ka tatraroog kalkuniga ning hommikune riisipuder vaarikatega viib mõtted rändama kaugesse lapsepõlve.

Martin Pedai, hobisportlane

EV100 juubeliaastal osalesime kaheksa Eesti sportlasega maailma pikimal aerutamismaratonil Yukon River Quest. Tegemist on väga keerulistes tingimustes toimuva maratoniga, mis toimub Kanadas Yukoni jõel ning kus tuleb läbida 715-kilomeetrine distants kontrollajaga neli ööpäeva. Kõik Eesti paatkonnad jõudsid õnnelikult finišisse ning eestlaste kiireim paatkond Andres Kaju, Leivo Sepp saavutasid K2 meeste kategoorias ka esikoha!

Maratoni tegi keeruliseks tingimus, et kogu võistluse käigus vajalik söögi- ja joogikraam pidi süstas kaasas olema. Lisaks topelt riided, magamiskott, telk, meditsiinikraam jm. Kuna süstade panipaigad on suhteliselt limiteeritud, siis oli iga kilo arvel! Toidu puhul oli määrav ka selle kergus ja hermeetiline pakend. Samuti oli määrav toiteväärtus, maitse ning selle valmistamise lihtsus. Pole just vähe tingimusi, millele meie toidupakk pidi vastama. Õnneks aga leidsime siitsamast Eestist tänuväärse toidupakkide tootja, Tactical Foodpacki, tänu kellele saime Alaska ekstreemsetes tingimustes nautida kodumaal valmistatud toitude head maitset.

Margus Saar, pikamaapurjetaja

Täpselt õigel ajal, vahetult enne oma ümbermaailmareisi avastasin enda jaoks Tactical Foodpacki tooted. Testida sain neid enne reisi vähe, nii ma siis lootsin, et ehk sobivad. Ja peab tunnistama, et pakitoit ületas mu ootused. Esiteks olid kõik tooted ülimalt maitsvad, teiseks saad neid hoida vee all ja vee peal − seisab nagu raudnael, midagi nendega ei juhtu. Merel ideaalsed. Eriti veel, kui võtad sellise reisi ette täiesti üksi. Lisaks võtsin prooviks kaasa kuumutuskotid, mis osutusid samuti superleiuks. Ilma kuuma veeta saad söögi soojaks. Mida veel ühelt toidupakilt soovida, ei idane, ei mädane, hoia kus tahad. Ja kui lahti teed, siis on veel maitsev ka.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga