KROONIKA

Saka mõisas avati mälestusmärk Mathias Rusti lennule

Saka mõisa pargis avati mälestusmärk ajaloolisele Mathias Rusti lennule läbi raudse eesriide. Põhja-Eesti pankranniku äärele, Balti klindi veerele valmis Saka mõisa omanike Eha ja Tõnis Kaasiku ning arhitekt Kristiina Renteri ühistööna sümboolne 24-meetrine mustadest betoonkividest lennurada, mille lõpetab punasest graniidist n-ö „Punane väljak“.

„See lend läbi raudse eesriide andis lisaimpulsi Nõukogude Liidu lagunemisele ja Eesti taasiseseisvumisele,“ ütles Saka mõisa omanik Tõnis Kaasik. „Tahtsime omalt poolt väärindada mälestusmärgiga seda ajalugu muutnud tegu, mis on otsapidi seotud ka Saka ajalooga. Just Saka piirkonnas sisenes Rust oma lennukiga nõukogude õhuruumi ning Kohtla-Järve kohale jõudes hakkas piki raudteed Moskva poole lendama. Tänasel päeval, mil Nõukogude Liidu õigusjärglane Venemaa Föderatsioon peab agressiivset sõda naaberriigi Ukraina ja kogu läänemaailma vastu, sooviga pöörata aeg tagasi Rusti lennu eelsesse aega, on taolise lennu meenutus eriti tähenduslik,“ lisas Kaasik.

35 aastat tagasi, 28. mail 1987 maandus 18-aastane saksa harrastuslendur väikelennukil Cessna Skyhawk 172 Moskvas Punasel väljakul. Mathias Rust alustas oma legendaarset lendu Helsinkist Malmi lennuväljalt, sisenedes üle Soome lahe, lennates Saka kohal NSV Liidu õhuruumi ning vältides kõiki õhukaitsesüsteeme. Ta maabus kuus tundi hiljem Punasel väljakul, otse Kremli müüride all.

***

Eesti Terviseradade uueks juhiks sai Assar Jõepera

Eesti Terviseradade uueks juhiks sai pikaaegse spordi- ja juhtimiskogemusega Assar Jõepera, kes alustas tööd 1. juunil. Eesti Terviseradade missioon on jätkuvalt innustada inimesi regulaarselt värskes õhus liikuma.

„Mul on hea meel Eesti Terviseradade meeskonnaga liituda, leida üheskoos riigi ja kohalike omavalitsustega erinevaid võimalusi liikumisharrastuse populariseerimiseks ja seeläbi parandada igas vanuses eestimaalaste tervislikku elujärge,“ lisas Jõepera.

Assar Jõepera on fotokaupluste keti Fotoluks üks omanikke ja pikaaegne tegevjuht. Assar on mitmekülgne spordi- ja liikumisharrastuse entusiast, kes on alates 2018. aastast olnud Eesti Laskesuusatamise Föderatsiooni president.

***

Swedbank toetab liikumist

Swedbank on 2016. aastast alates toetanud noorte liikumis- ja spordiprojekte ning alates 2005. aastast Eesti Terviseradade rajamist ja arendamist. Äsja jagati 30 000 eurot noorte liikumis- ja spordiprogrammidele. 57 taotluse seast valiti välja viis. Toetusraha said teisaldatav välikorvpalliväljak, üle-eestiline laste orienteerumisõpe, tasuta võrkpallitrennid, rula- ja tõuksipark kogukonnakeskusesse ning Käsmu Lahe Merekooli merenduslaager Ukraina ja Eesti laste lõimimiseks.

***

Peeter Lauritsa „Pühad kümblused“ Vaal galeriis Tallinnas

Peeter Lauritsa looming sobitub eesti kultuuris eri loomealade professionaale ühendavasse mõttelisse rühmitusse, kus tegeletakse eestlaste ja teiste soome-ugrilaste müütilise loodusesuhte käsitlemisega. Peeter Lauritsa töödes imbub ülim tehnologiseeritus kokku ürgmetsa, soode ja iidsete legendidega. Laurits ei näe siin midagi vastuolulist: 

„Ma sukeldun Allilma, juurestikesse, ürgvete mullide vahele ja algsete mustrite peegeldustesse... et näidata teile õrna ja ilusat Allilma. Ei ole mingit õuduste koobast – Allilm on Elysion, kus taimede juured põimuvad seeneniidistikega, kõik kasvab üksteisest läbi, imetakse üksteise elumahlasid, münditakse neist suhtlus- ja vahetusvõrgustikke, kõik mullitab ja kõduneb aegluubis, surm tõlgitakse sünniks ning luditakse eluringi tagasi. Allilm on pikk lahtiste silmadega suudlus ja maapealsete mõnude köök – niiske ja kohev, vette lahustunud emaplaat.“

Näitus on osa Biotoopia tänavusest kunstiprogrammist. Avatud 19. maist kuni 2. juulini.

***

Berliinis avati juunis kaks näitust, kus on esindatud eesti kunstnike tööd

Lääne-Berliini lõunaosa populaarses pargis Britzer Gartenis saab näha fotonäitust, kus osalevad 12 riigi fotograafid, sellel näitusel esitletakse ka Annika Haasi töid.

Hackesche Höfe hoovides avati Tartu tänavakunstnike näitus „Hello Mister Police Officer“.  Näitus on avatud kuni 25. juunini ja see on ühtlasi „Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinn“ avastardiks.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *