Jaan Undusk: „Kassari põlistas kirjanduslukku Voldemar Panso.“

Milleks meile Itaalia, kui on olemas Kassari! Kirjanik ja kirjandusteadlane Jaan Undusk on Kassaris liikunud juba ligi 40 aastat ning avab lugejale kirjandusliku Kassari lugusid ja legende.

Kassari on Hiiumaa soe kõhualune ja kadakate kuningriik. Kas see on soosinud ka kirjanduslikku tegevust?

Minu lapsepõlvekant Pühajärve ääres oli kirjanike ja kunstnike kogunemiskohana kuulsaks saanud juba Siuru-sõpruskonna päevil. Saare ja Kolga talu olid tuntud suvituspaigad. Kassari kogus kirjanduslikku mainet veidi hiljem ja tänu Aino Kaldale, kes elas seal suviti viieteist aasta vältel (1924–1938). Kalda päevikuis saab Kassarist tõeline loominguline paradiis, kus tahaks ärgata iga kirjanik. Kõik on isegi liiga õnnis, paradiisis ju keegi ei kirjutaks, seal tehtaks muid patte. Kalda päevikud ilmusid eesti tõlkes esmalt välismaal ja Eesti laiem avalikkus neid seetõttu ei tundnud. Eestis eneses põlistas Kassari kirjanduslukku ikka Voldemar Panso oma „Naljaka inimesega“ (1965). Kui see ilmus, olin ise kuueaastane, mõtlesin, et miks autor kaanel pead käele toetab. Nii tehakse, kui ollakse kurb – aga Panso naeris. Ju siis oli ta naeratuses ka midagi nukrat. Ja seal Kassaris pidi Panso raamatu järgi olema üks eriti kõrge mägi, see jäi ema etteloetust meelde.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.