Go Reisiajakiri nr 17 – Aprill 2009

ÜMBER MAAILMA REISIMISEST

On asju, mis ei allu loogikale, aga on sellegipoolest täiuslikud. Reisid ümber maailma näiteks. Miks peaksid inimesed 21. sajandil rändama ümber maapalli? Kõik see on ju ammu, Magalhãesist saadik sadu ja tuhandeid kordi tehtud. Pole enam võimalik avastada mereteed idamaa vürtside ja siidikangaste juurde, pole vaja otsida lõunakontinenti ega kirdeväila. Ka mingit „esimest“ on juba hirmus raske välja mõelda – ümber maakera on kihutatud kata- ja trimaraanidega, sõidetud õhupallide ja Londoni kahekorruseliste bussidega, käidud mööda ekvaatorit ja jalutatud mõnekümnemeetrise diameetriga ring ümber pooluste. Kindlasti leitakse veel mingeid trikke, millega rekorditeraamatusse pääseda, aga see pole kindlasti peamine.

Peamine on ümbermaailmareisi emotsionaalne võlu ja väärtus, ükskõik, milliste tehniliste vahendite abil see reis siis ka konkreetselt sooritatud on. Ümbermaailmareisidelt ei saa miski võtta nende kuninglikku positsiooni. Ümbermaailmareisid on reiside kuningad! Ja oluline on seejuures, et kuningaks saamiseks ei pruugigi olla siniverelisest soost, pärida seda õnne vanematelt, võidelda kätte lahinguväljal või osta hingehinda makstes börsilt. Vaja on mõõdukat algkapitali, aga palju tahtmist ja otsustuskindlust.

Eestlastest on praegu oma maailmareisi lõppfaasis jahtkapten Hillar Kukk, mootorratastega on teel Kariina Tšursin ja Margus Sootna, kellest saab lugeda meie ajakirja käesolevast numbrist. Uhhuduuri meestel on jalgratastega jupikaupa liikudes ka juba suurem osa maakera kumerustest selja taha jäetud. Krister Kivilt ilmus hiljuti ümbermaailmareisiraamat „Ime!“. Ja küllap on mitmed oma suurreisi ette valmistamas ja planeerimas. Soovime neile kõigile, kes veel unistavad, julgust ja pealehakkamist. Sest midagi suurt ja erilist peab ju igaüks elus tegema. Sest on unikaalne kogeda ühe reisi jooksul paljusid maailma erinevusi ja sarnasusi. Sest suurde reisi investeeritud raha, teadmised ja kogemused tulevad peagi mitmekordselt tagasi.

Need on põhjused, miks me kõnnime jalgsi või sõidame purjekate, autode, mootorrataste, jalgrataste ja lennukitega ümber maailma, kordame taas ja taas seda sümboolset akti, loome, nagu Jumal, maailma oma näo järgi.

Tiit Pruuli ja GO Reisiajakirja toimetus

Selles numbris