Go Reisiajakiri 45 – Detsember 2013

Ladakhi erilisus

Paljud, kes palju käinud, räägivad, et India loodenurgas asuv Ladakh on eriline koht. Erilisi paiku on maailmas palju, mis on siiski Ladakhi eriline erilisus?

Ladakhi nüüdisajaloo sõlmpunktideks on nimetatud järgmisi sündmusi: Tiibeti okupeerimist Hiina Rahvavabariigi poolt 1959, Hiina-India sõda 1962, India-Pakistani ehk Kargili sõda 1999. Seega pole ükski Ladakhi mõjutanud tähtsündmus justkui sõltunud otseselt Ladakhist endast.

Kas tegu on siis tähtsusetu paigaga?

Ei ole, sest India jaoks on tegu strateegiliselt olulise maanurgaga ja näiteks tiibetlaste jaoks ühe oma kultuuri vaba kantsiga.

Ladakh on iidne budismimaa. Vanad laamad kurtsid Lehis aga, et ega noored poisid enam mungaks hakata ei taha, kõik muu maailma elu on palju põnevam – mootorrattaga ringikihutamine, arvutimängud, India suured linnad.

Kas budism sureb siis välja?

Ei usu, kindel märk tema elujõulisuse kohta on kas või kloostrite finantsiline rikkus, sest inimesed, nii omad kui ka välismaised, peavad vajalikuks jumalaile annetada.

Siinne, paljuski bönil põhinev budism ja folkloor on täis müstilisi loodusvaime, jumalusi, jetisid ja näiteks hiigelsuuri jakke. Siin tegutsevad tiibeti ravitsejad ja naisoraaklid laba’d (ka meesoraaklid lamo’d), kes kloostrifestivalide ajaks end transsi viivad. Aga eks samasuguseid müütilisi ja elavaid tegelasi ole ju ka ümberkaudsetes riikides ja piirkondades.

Juba Ladakhi asukoht – kõrgmäestikus, püha Induse jõe kallastel, iidse Siiditee ääres, islami ja budismi piirimail – lisab sellele paigale erilisust. Ja vaatame loodust, kõige selle krooni! Mägede armastajatele on siin kõike – piikteravaid ja lumiseid, ümaraid ja kiviklibuseid tippe. On tumepruune ja helekollaseid, rohelisi ja siniseid. On püstloodis seinu kaljuronijatele ning järske ja käänulisi maanteid jalgratastega kihutavatele adrenaliiniotsijatele, on jõukohaseid võimalusi matkajaile ja avastamisrõõmu alpinistidele.

Aga see, mille poolest Ladakh paljudest oma naaberpiirkondadest Pakistanis, Hiinas, Indias ja Nepalis tõeliselt eristub, on rõõmsameelsus ja vabadus, mis inimeste näost peegeldub.

Ladakh ei ole iseseisev riik, aga tema olukord on majanduslikult mõõdetamatult parem kui Nepalis ja poliitiliselt mõõdetamatult vabam kui Tiibetis. Ladakhlaste usu- ja kultuurielu on värviküllasem kui Pakistanis ning kompaktsem ja jõulisem kui Sikkimis.

Siin mägedes on küll vähe hapnikku, aga õhku on kõvasti.

Tiit Pruuli

Selles numbris