Go Reisiajakiri 31 – August 2011

VÄIKESTE MAAILMADE MEHED

Mingid mehed, kes ei tunne kaasaegset maailma rohkem kui ammu surnud prohveti juttude kaudu, võtsid pantvangi seitse ringirändavat eestlast.

Üks mees, kes elab enda väljamõeldud maailmas, mida ta nimetab kristlikuks, pani Oslo kesklinna plahvatama pommi ja tappis Utøya saarel kümneid noori inimesi.

Meie-ideoloogia aktiivne kultiveerimine on tekitanud arutu võõrviha Venemaal. Rumal immigratsioonipoliitika ja multikult kui loosung, mitte kui sisuline konversatsioon, on põhjustanud dramaatilisi kultuurikonflikte mitmetes vanades ja auväärsetes Euroopa riikides.

Mingid mehed, kes millegipärast nimetavad endid rahvuslasteks, jutustavad eestikeelseteski netikeskkondades sellest, kuidas isamaa on hädaohus, riik täis reetureid, kes kohe müüvad meid maha Moskvale, Mossadile, Mekale või lihtsalt homodele.

Nii käituvad inimesed, kelle maailmad on imepisikesed. Need, kes füüsiliselt ega vaimselt pole oma ahtalt kodutanumalt välja suutnud vaadata. Need, kelle hirmud on pärit väändunud lapsepõlvest, puudulikust baasharidusest või keskpärastest filmidest.

Need aga, kes on meie planeeti tema mitmekülgsuses näinud ja imetleda osanud, teavad, et kuigi idioote leidub ka väljaspool kinniseid raviasutusi, on ja jäävad nad marginaalideks, kes ei muuda maailma ilusat ja õiglast põhiolemust. On sufi laulikud ja araablaste külalislahkus, mille kõrval radikaalsed imaamid on marginaalid. On venelaste suuremeelsus, mille kõrval vajuvad našid peagi ajaloo olematusse, just-kui- rahvusluse asemel elavad tõsiselt rahvuslikud Norra trollid üle veel mitu maavärinat ja jääaega.

Jah, aga trollide kõrval on olemas ka lollid, seda ei tohi unustada.

Liibanonis pantvangis olnud Madis Paluoja pidas Vabariigi Presidendi juures toimunud vastuvõtul tänukõne neile, kelle abil poisid koju tagasi jõudsid. Kõne lõpus ütles Madis, et muidugi ei tähenda nendega juhtunu, et inimesed peaksid lõpetama reisimise või jalgrattamatkad. Küll aga kinnitas ta, et kõik, kes oma reise planeerivad, peaksid seda tegema hoolikamalt, kui tema seekord oma kaaslastega.

Sest midagi pole teha, väikeste maailmade mehed pole kuhugi kadunud. Need pisikesed tegelased varitsevad oma hirmude ja komplekside põõsastes, et sobival hetkel sealt välja karata, mantlihõlmad laiali lüüa ja kordki end suure mehena tunda.

Tiit Pruuli ja Go Reisiajakirja meeskond

Selles numbris