Eestlaste esmatõusust Gasherbrum II tippu

Alpinistid Marie Saame ja Johan Kütt tõusid esimeste eestlastena 8034 meetri kõrguse Gasherbrum II tippu Pakistanis. Marie Saame kirjutab emotsionaalselt raskest mäkketõusust ning kirjeldab, miks sündis raske otsus üksinda, teistest eraldi, tippu minna, kuigi see on alati risk.

Idee tõusta Pakistanis 8000 meetri kõrgusele mäetipule sai alguse juba mõnda aega tagasi. Kaks aastat varem Afganistanis Noshāq’i tipul olin seisnud jalaga Pakistani piiril ja sealsete kaaslastega sündis otsus ronida järgmine suur mägi just selles salapärases riigis. Läänemaailma jaoks on Pakistan jätkuvalt üks ohtlikke ja kummalisi paiku, mägironijatele on see aga paradiis, olgugi et piiriäärsetesse mägipiirkondadesse pääsemiseks peab läbima bürokraatia kadalipu.

Kuigi lubadus sai sõlmitud, muutsid järgnevad kuud meie kõigi elu. Meie grupi, mis oli minu jaoks kui perekond, viisid lahku ootamatud kaotused ning ülemaailmsed reisipiirangud takistasid meid pikka aega ühinemast. Hoolimata ühest vahele jäänud kõrgmäehooajast tärkas 2021. aasta kevadeks lootus, et suvel pääseb jälle Karakorami. Selleks ajaks oli huvilisi järele jäänud vaid kolm ja esialgseks sihiks oli Broad Peak.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga