Eesti naine maailma kõrgeima mäe tipus

Krisli Melesk on esimene Eesti naine, kes tõusnud maailma kõrgeima mäe tippu. Krisli jõudis tippu kell 9.00 Nepali aja järgi (6.55 Eesti aja järgi).

Kogu grupp, sealhulgas Krisli Melesk, kasutas tiputõusul lisahapnikku. Sel aastal on tipus käinud arvatavalt umbes 350 inimest. Teine eestlanna mäel, Katrin Merisalu, tõusis tipulaagrisse umbes 7900 meetri kõrgusel, kuid oli sunnitud koroona tõttu laskuma all teise laagrisse ja evakueeruma helikopteriga.

Maailma kõrgem mägi asub Nepali ja Tiibeti (Hiina Rahvavabariik) piiril ja selle ametlik kõrgus on koos lumekihiga 8848 meetrit, ilma 8844,43 meetrit.

19. sajandi alguses oldi veel arvamusel, et maailma kõrgeim mäestik on Andid ja kõrgeim tipp asub seal. Selle teadmise lükkas ümber brittide algatatud suur trigonomeetriline mõõdistamine (The Great Trigonometric Survey), mille eesmärk oli mõõdistada India subkontinent ja selle mäed. Kuna Nepal võõraid oma territooriumile ei lubatud, käis kõrgeimate mägede mõõdistamine suurelt kauguselt. Algse töönimega tipp „b“ ja hilisema nimega Tipp XV mõõdeti 1847. aastal umbes 200 kilomeetri kauguselt. Tipp usuti olevat kõrgeim ümbritsevaist, sh senini kõrgeimaks peetud Kangchenjunga mäest. India matemaatik Radhanath Sikdar identifitseeris 1852. aastal mäe kui kõrgeima. Korduvarvutused võtsid aega kuni 1856. aastani, mil Tipp XV kuulutati tõenäoliselt maailma kõrgeimaks, kõrgusega 29 002 jalga. Arvutused olid andnud kõrguseks 29 000 jalga, kuid nende taga seisnud Andrew Waugh lisas 2 jalga juurde, et ei tekiks arvamust, nagu 29 000 oleks umbkaudne ümardus. Siit ka ütlus, et Waugh on esimene inimene, kes on pannud kaks jalga Everesti tipule.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga