Bellingshausen markidel, ümbrikel ja postkaartidel

Polaarteema, Antarktika eriti, on postmarkide ja ümbrike kogujate ehk filatelistide seas rahvusvaheliselt populaarne valdkond. On neid, kes kollektsioneerivad marke, mis räägivad polaaralade loodusest, on neid, kelle huvialaks on avastusretki meenutavad margid ja ümbrikud, on neid, kes korjavad polaarvetes seilavate laevade või seal paiknevate teadusjaamade templeid. Põnevaid materjale jagub paljudele.

Ka Saaremaa mehe Fabian Gottlieb von Bellingshauseni nime võime leida sadadel, kui mitte tuhandetel filatelistlikel ja filokartlikel esemetel. Esimesed postkaardid, mille peateemaks on admiral Bellingshausen, ilmusid Venemaal juba XX sajandi alguses ja neil kujutati Kroonlinnas asuvat Bellingshauseni mälestussammast.

Monument „meie polaarseilajale, admiral F. F. Bellingshausenile austajatelt ja kaasteenistujatelt” püstitati Kroonlinna Jekaterina parki 1870. aastal, kuju avati pidulikult 11. septembril. Autoriks oli skulptor Ivan Schreder (1835–1908), kes vormis kuju perekonna käsutuses olnud Fabian Bellingshauseni ainukese litoportree põhjal. Sama autor on teinud ka Peterburis Neeva jõe kaldal seisva Vene esimese ümbermaailmapurjetaja, Eestist pärit Adam Johann von Krusensterni monumendi, samuti admiralide Nahhimovi ja Kornilovi mälestussambad Sevastoopolis Krimmis, Peeter I ja Nikolai II omad Petroskois Karjalas, aga ka maadeavastaja Prževalski ja luuletaja Puškini kujud Peterburis.

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga