Bellingshausen – Antarktise avastaja

Antarktise avastaja Bellingshauseni laevaretke tagamaid avavad Feliks Gornischeff ja Erki Tammiksaar, kes ka ise juulis teele asuva Antarktika 200 ekspeditsiooniga Antarktika suunas stardivad.

200 aastat tagasi, 1819. aasta juulis, algas Kroonlinnast ekspeditsioon, mis oli oluline samm Antarktise avastamisloos. See sündmus on läinud nii Eesti, Vene kui ka maailma merendusajalukku.

„Imelise visadusega juhtis kartmatu Bellingshausen oma laevad ikka ja uuesti lõunasse, ületades lõunapolaarjoone koguni kuus korda. Jõudmata küll nii kauge laiuskraadini kui kapten Cook enne teda, liikus ta siiski aina lõuna poole ning kahandas veelgi lõunaalade uurimata osa, mille piire tema eelkäija nii mastaapselt oli nihutanud.”

Nii kirjutas Briti maadeavastaja Robert Falcon Scott 1905. aastal Briti Antarktika ekspeditsiooni (1901–1904) reisikirjelduses. Kui Antarktise uurimise kõrgajal 19. sajandi lõpus – 20. sajandi alguses hakati lõunapolaaraladele üha enam tähelepanu pöörama, meenutati paljude kangelaslike meeste poolt ka neid, kes olid jäistes Lõuna ookeani vetes esimestena purjetanud. 1912. aastal pärast Lõunapooluse vallutamist kirjutas Norra maadeavastaja Roald Amundsen:

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga