AUGUST KÜNNAPU. Kau küla mehed

12. jaanuarini 2014 on Tartu Kunstimuuseumis avatud August Künnapu maalinäitus „Elujõgi”, mis sisaldab kunstniku tänavuse aasta loomingut. Hiljuti ilmus ka tema samanimeline maaliraamat viimase kaheksa aasta maalide, joonistuste ja näitusevaadetega.

Näen maailma helge elamisväärse kohana, seetõttu on mu lõuendid erksavärvilised ja positiivse energiaga. Teemadering, mis mind huvitab, on lai: arstid, kassid, sportlased, vanad autobussid, arhitektuur, nudistid, loovisikud, pärismaalased jm. Ammutan inspiratsiooni inimese argielu siginast-saginast, tema muredest, rõõmudest, eneseotsimisest ja kordaminekutest. Huvitun inimeste, kasside, majade ja masinate olemusest, seetõttu püüan portreteerida nende hinge. Suhtun kõikidesse portreteeritavatesse austuse ja sooja huumoriga.

Maaliseeria „Kau küla mehed” on pühendatud ühele säravamale fotograafile ja filmirežissöörile Leni Riefenstahlile. See kunstnik tutvustas muuhulgas maailmale Aafrika kultuuride ehedust. Tema erilisteks lemmikuteks olid Kau küla nuubialased Sudaanis. Riefenstahl külastas neid korduvalt 1970ndatel ja aastal 2000 enne siitilmast lahkumist. Nuubialased käsitlevad oma keha kunstiteosena, mida viimistletakse terve elu. Maalingud värvivad nad endale ise, kasutades looduslikke värvimuldasid, õlisid ja tuhka. Näomaalingud on asümmeetrilised, spontaansed ja visandlikud, väljendades nende looja kordumatut olemust. Selliseid näomaalinguid ei esine üheski teises pärismaises kultuuris nii külluslikult ja mitmekülgselt. Olen püüdnud edasi anda nende näomaskide kordumatut ilu oma värviprisma ja maailmataju kaudu.

Heas kunstiteoses peaks olema võrdsel määral südant, kätt ja silma, nagu arvasid vanad hiinlased. Usun, et maalimine ja maalide vaatamine ei ole mõistusekesksed tegevused. Minu tegemisi võib kokkuvõtvalt nimetada austusavalduseks maalikunstile.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *