Antarktika enne ja nüüd

1969. aastal astus Andres Tarand kliimateadlasena esimest korda Antarktika pinnale, 50 aastat hiljem võttis ta selle tee uuesti ette giidina. Allpool tema mõtted turismindusest, loodusest ja teadustegevusest Antarktika pinnal.

Esimene kohtumine

Uue aasta hommik aastal 1969. Mu päevikus on kirjas järgmised read: „Seadsin sammud tekile. Paari tunniga oli palju muutunud. Sõitsime nüüd vabas vees, ainult eemal triivis mõni suurem jäälahmakas või ükskõikne jäämägi. Ees peatus pilk tumedal jäämurdjal „Ob” – ja siis jäi hing kinni. Antarktis paistis! Väidetakse, et ajus olevat kümme miljardit rakku. Sel hetkel oli neid mõne selge mõtte jaoks küll napilt. Antarktika suvehommikusel silmapiiril kerkiv sinine kuppel mõjus siia kaugele merele, surus meeltele ja mõistusele oma hiigelsuuruse ja rikkumata puhtusega.”

Just sellise elamuse võid saada selge ilmaga polaarpäeva varahommikul Ida-Antarktikas, Wilkesi, Enderby või Kuninganna Maudi maa rannikust mõnekümne kilomeetri kaugusel asuva laeva ülatekilt.

Teine kohtumine

— Täismahus artikli lugemiseks osta poest viimane Go Reisiajakiri või telli ajakiri omale koju või kontorisse siit. Täismahus saab veebis artikleid lugeda 4 kuud peale ajakirja ilmumist.-

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga