17 kulukat petuskeemi Aasias, mida oskad peale selle artikli lugemist vältida

Eksootiline Aasia ahvatleb meid kõiki. Et miski unistuste reisi ei rikuks, tasub teadlik olla kohalikest petuskeemidest, millesse naiivseid turiste tihtilugu tõmmatakse.

1. “Süütu” kutse teetseremooniale

Tüüpiline olukord: Sa oled parasjagu nautimas Shanghai Rahvaväljakul erakordset arhitektuuri, kui sulle läheneb kohalik tüdruk ja palub teha oma kaaslastest grupifoto.  Lühivestluse käigus selgub, et tegu on üliõpilastega mõnest teisest Hiina linnast, kes on Shangaisse ekskursioonile tulnud. Tänutäheks kutsub ta sind teetseremooniale. Uudishimu saab sinust võitu ning sa jalutad koos nendega lähedal asuvasse teemajja. Peagi oled mekkimas erinevaid teesorte ning lõpetuseks meelitatakse sind ostma proovituist oma lemmikut. Seejärel esitatakse arve, mis võib olla kuni 700 RMB (110 USD), ning kuna sa oled linnas alles uus ja pole veel kursis kohaliku hinnatasemega, oled ka tõenäoliselt valmis ülekohtuselt kõrget hinda maksma.

Kuidas vältida: Keeldud teetseremoonia kutsest resoluutselt ja jalutad minema. Kui oled teetseremooniast siiski huvitatud, siis küsi kohe, kui palju see maksta võiks, ning lepi eelnevalt hinnas kokku. Teetseremoonial osalemine ilma pärast midagi kaasa ostmata ei ole mingi probleem.sharghai_rahvaväljakFotol: Shanghai Rahvaväljak (linguatutor.com) 

 

2. “Vabatahtlik” giid

Oled külastamas näiteks Keelatud linna Pekingis, kuningapaleed Bangkokis või Angkor Wat’i Siem Reapis ja sinu juurde astuvad giiditeenust pakkuvad inimesed. Kui sa neid kõheldes kuulama jääd, vuristavad nad sulle ette suure hulga informatsiooni, mis ei pruugi isegi tõsi olla, kuid mille eest nad hiljem naeruväärselt suurt summat küsivad.

Kuidas vältida: Kui sulle giiditeenust pakutakse, ütle lihtsalt ei. Kui oled giidist huvitatud, siis otsi üles ametlik informatsiooni kiosk ning küsi abi sealt. Kui sa seda ei leia, siis ametliku giidi tunned ära lipu ning teda ümbritseva inimrühma järgi. Teine variant on eelnevalt giiditeenuse hinnas kokku leppida.

forbidden-city-1-flowersFotol: Hidden Hutong, Forbidden City (temporarilylost.com)

3. “Eriline” massaaž

Seda skeemi rakendatakse enamasti üksi reisivate lääneliku välimusega meeste peal, kes on tulnud jalutama kuulsale Nanjingi tänavale Shanghais. Kohalik hiinlane meelitab sind endale järgnema, pakkudes teenuse eest odavaimat hinda. (Muidugi, võib-olla ei peaks see isegi pettuste nimekirjas olema. Sest kui sa sellega kaasa lähed, siis sa juba nagunii otsid pahandusi. Aga see selleks.) Järgneda võib kaks stsenaariumi: 1) kaks või kolm suurt meest jalutavad sind sularahaautomaadini ning võtavad kogu sinu raha või 2) politsei sekkub sinu “erilisse” massaaži ning pressib sinult välja raha, rõhutades, et see mis toimub, on illegaalne.

Kuidas vältida:Sa kas jalutad kindlameelse näoga mööda tänavat edasi või väldid odavamaid-kahtlasemaid kohti algusest peale. Suhteliselt pettusevabad saab sarnaseid kvaliteetseid „teenuseid“ on teisel pool Suzhou jõge.

 nanjingFotol: Massaage House Nanjing’is (panoramio.com)

4. Tudengite kunstigalerii

Sarnaneb teemaja petuskeemile. Sulle lähenevad tänaval inimesed, kes väidavad end olevat tudengid. Nad räägivad sulle oma galeriist ja küsivad, kas sa tahaksid nende maale vaatama tulla. Galeriisse jõudnud, hakkavad nad sulle oma töid pähe määrima, küsides uskumatult kõrget hinda.

Kuidas vältida: Ütle neile, et sul on kiire või et sa pole kunstihuviline. Kui oled endas kindel, siis võid muidugi nende töid vaatama minna, aga ilma et midagi ostaksid.

 

5. “Imeodav” tuk-tuki-tuur

Sulle viipab või läheneb kohalik, kes tahab sinult midagi küsida. Sina, soovides kasutada iga võimalust näiliselt sõbralike kohalikega tutvumiseks, jääd temaga vestlema. Et teada saada, kas sinust võiks saada nende “klient”, küsitakse sinu käest, kust sa pärit oled ja kas sa oled siin juba kaua viibinud. Natukese aja pärast kutsutakse tuk-tuk ning viiakse sind kolme-nelja erineva atraktsiooni juurde. Kõik möödub ootuspäraselt ning sa jõuad juba õnnelik olla, et vaid mõne juhile antud sendi eest sulle nii hea võimalus avanes. Kuid see muutub niipea, kui kogu oma ekskursiooni selle “reisibürooga” korraldada otsustad. Näiteks sunnitakse sind külastama erinevaid ülikonnapoode, kus pead käituma, nagu oleksid ostlemisest huvitatud. 

Kuidas vältida: Kui mõni tuk-tuki juht pakub sulle sõitu odavamalt kui 20 bahti või vähema kui 1/10 eest tegelikust hinnast, ignoreeri teda. Samuti kehtib reegel, et lepi alati enne igasugust teenust hind kokku.

 tuk_tukFotol: Tuk-Tuk (frangipani.com)

6. Turistitaksod

Ära kunagi võta esimest ettejuhtuvat taksot kohtades, kus on palju turiste. Jaluta sellest tsoonist pisut eemale ning hääleta takso seal. Turistitaksod enamasti kas ei pane taksomeetrit tööle ja ütlevad sulle kindla summa, mis võib olla kuni 3 korda kõrgem kui õige hind, või kasutavad taksomeetrit, mis töötab kiiremini kui peaks, või sõidavad sihtpunkti pikemat teed pidi, väites, et see on otsetee.

Nõuanne: proovi eelnevalt kellegi käest välja uurida, kui palju sõit maksta võiks, või lepi juhiga kohe alguses hind kokku.Kui sa kohalikke hindu ei tunne, siis mõtle ise, palju oled valmis maksma, ja siis nii maksagi.

 

7. “Odav” kohalik restoran

Enamasti toimub valdav osa pettusi kuulsate atraktsioonide läheduses. Antud skeem on üsna haruldane, kuid see-eest väga ohtlik. Noormees ootab mõne turismiatraktsiooni järjekorras. Keskpäeva paiku läheneb talle kohalik ja küsib, kas ta sooviks proovida kohalikku toitu. Noormees keeldub, kuid kohalik on järjekindel ning lisab, et kui noormees temaga koos sinna suurepärasesse restorani tuleb, tehakse talle suurt soodustust. Noormees annab alla ning läheb kaasa. Hiljem avastab ta end uimastatuna, olles kaotanud kogu oma raha, sh pangaarvelt. Näiteks Malaisias võidakse sulle pakkuda küpsiseid, mille tulemusena võid sa leida end samasugusest olukorrast.

Kuidas hoiduda: Ära võta juhuslikelt võõrastelt toitu vastu ehk pea meeles, et tasuta lõunaid pole olemas.

 

8. Ühe õlle Go-Go-show

Kui soovid tundma õppida Bangkoki ööelu, lähed tõenäoliselt kohtadesse nagu Silom ja punaste laternate tänavad. Pea igal sammul läheneb sulle erinevaid promootoreid, kes kirjeldavad oma “menüüsid” sõnadega nagu ping pong show, no cover jne. Kui midagi küsid, siis väidetakse sulle, et pead maksma üksnes õlle eest. Olles õlle joomise ajal ära näinud ka väga kaheldava väärtusega üsna rämeda “show”, soovid tasuda oma arve. Baariletis aga avastad, et sinu 60-bahtisest arvest on saanud 2000-bahtine arve. Sulle öeldakse, et vaatasid ära ka show, mida pakkumises ei olnud.

Kuidas hoiduda:Küsi kohe alguses, kas show on õlle hinna sees või mitte. Kui sa siiski taolisesse olukorda satud, siis käitu, nagu sa annaksid neile kogu raha, mis sul kaasas on, pluss muidugi eelnevalt kokku lepitud summa, ning lahku kohe. Meie soovitus on, et kui oled sellistest seiklustest huvitatud, siis külasta pigem Patpongi, Soi Cowboyd või Nana Plazat.

 

9. “Soodsad” valmispaketid kohalikelt reisibüroodelt

Kuidas hoiduda:Küsi kohaliku reisibüroo pakkumist ja Eesti reisibüroo pakkumist. Võrdle hinda, mõtle usalduse ja vastutuse peale ning osta endale sobiv.

 

10. Kasumlik piiriületus

Ületades piiri Taist Kamboodžasse, satud sa immigratsioonibüroosse, kus ettenähtud 20 USD asemel nõutakse sinult 40 USD.

Kuidas vältida: Keeldu 40 USD maksmisest ning ära kaota kannatust. Ütle, et maksad 20 USD, nagu see on kirjas Kamboodža valitsuse kodulehel. Kindluse mõttes võid küsida ka tšekki – ja vaata, mis siis hinnaga juhtub.

 kambodza25Fotol: Kambodža (ebtour.cz)

11. Mootorrataste hooldus

Kui reisid mööda saari, siis suure tõenäosusega rendid sa mootorratta või rolleri, mis on mugavaim moodus kohapeal ringi rändamiseks. Tihti juhtub nii, et ratta tagastamisel paneb omanik sinu süüks kriime ja mõlke, mis olid seal juba eelnevalt, ning nõuab sinult sisse kulud nende parandamiseks. Kui omaniku käes on sinu kehtiv pass, on su parim võimalus lihtsalt hinda nii palju alla kaubelda, kui vähegi võimalik.

Kuidas vältida: Kui soovid sellist olukorda juba eos vältida, siis rendi rattaid kohtadest, kus need pole päris uued, eelistatavalt kohast, kus nad kriimustatud osi ilma lisatasuta parandavad. Kui sa sellist kohta ei leia, siis anna neile kehtivuse kaotanud pass või passikoopia, kuid mitte kunagi kehtivat passi. Teine soovitus on, et tee enne väljasõitu omaniku juuresolekul mootorrattast fotoaparaadi või mobiiliga pilt.

 motorbike-familyFotol: Motorbike Family (johnbartmann.wordpress.com)

12. Rahvusvahelise autojuhiloa nõue

Kagu-Aasias võib politsei sind peatada, kuigi sa kannad kiivrit ja sõidad reeglite järgi. Kui see juhtub, siis tea, et tegemist on olukorraga, kust politsei loodab altkäemaksu. Sulle võidakse teha trahvi ettekäändel, et sul puudub rahvusvaheline autojuhiluba.

Kuidas vältida:Siin on sul mitu võimalust. Esiteks, kohati võib olla lihtsam see väike summa ära maksta. Teiseks võid rõhutada, et tegemist on siiski rahvusvahelise autojuhiloaga ning korrata seda seni, kuni nad sul minna lasevad. Sellist lähenemist ei saa aga kasutada Bali saarel, kuna sealsetel politseinikel on olemas pildid kõikide riikide rahvusvahelistest autojuhilubadest. Seal on targem otsida mõni rollerijuht, kes sind ise mugavalt ühest kohast teise viib.

 

13. Narkootikumide kaupmehed

Kui tänaval sulle narkootikume pakutakse, siis ütle alati ei. Tihtilugu on kaubitsejateks salapolitseinikud ning kui tehing on tehtud, nõuab politseinik sinult hiiglaslikku altkäemaksu. 

Kuidas vältida: Lihtne, ära tarvita narkootikume! Vangiminek pole seda väärt. Et keeldumiseks rohkem motivatsiooni leida, võiksid enne reisi vaadata filmi „Bangkok Hilton“.

 

14. “Atraktsioon on suletud”

Sul on jäänud veel vaid mõned sajad meetrid Kuningapaleesse jõudmiseni, kui keegi sinu käest küsib, kuhu sa lähed? Sõbraliku inimesena vastad talle, mille peale võõras teatab, et see on suletud ning sa ei saaks lühikeste pükstega nagunii sisse. Loomulikult tunned sa end seejärel pisut rumalana, et kodutöö tegemata jätsid. Vaadates sinu pettunud ilmet, pakub ta välja teisi atraktsioone, mida külastada, ning äkitselt märkad sa tuk-tuki, mis sind juba ootab. Tuk-tuki juht rakendab sinu peal omakorda pettust nr 5. 

Kuidas vältida: Kui sa pole oma silmaga näinud, et atraktsioon on suletud, siis tõenäoliselt see ka ei ole. Lisaks, enamus kuulsaid templeid laenutavad külastajatele sobivaid riideid keha katmiseks. Meie üleüldine soovitus on, et ise ligitulevate kohalikega ei maksa üldse mingisuguseid asju ajada, kuna lihtsalt niisama ei tule tavaliselt keegi turisti aitama.

 monastery

Fotol: klooster Kuningapalee lähistel (journals.worldnomads.com)

15. Vahetusraha tagastamine

Kuna eurode vahetamine dongideks või vastupidi pole just kõige lihtsam, kipuvad vietnamlased sellest situatsioonist kasu lõikama, andes sulle tagasi vähem raha. Enamasti juhtub seda taksojuhtide ja tänavamüüjate puhul, aga ka poodides ja restoranides. 

Kuidas vältida: Ära kunagi istu illegaalsetesse taksodesse. Võta alati aega vahetusraha ülelugemiseks või tee eelnevalt kindlaks, et sul oleks piisavalt kohalikku raha oma ostu eest tasumiseks.

 

16. VIP-bussi teenus

Paljud inimesed saavad Laoses reisides petta, kui otsustavad VIP-bussi kasuks, mis neid mugavalt ühest linnast teise peaks sõidutama. Bussijaamades veendakse sind oma ööbussi piletit VIP-bussi piletiks vahetama, kuid tegelikult pannakse sind odavaima bussi peale. Sa võid seista bussis tunde, enne kui sihtkohta jõuad. Buss võib isegi poole tee peal katki minna ning sinult palutakse abi selle käimalükkamiseks.

Kuidas vältida: Kui ostad pileti, lepi kõik tingimused kokku ja vaata, et need pileti peal kirjas oleksid.  Teine võimalus on paluda inimestel, kes pileteid ostavad, osta sulle ööbussi pilet või osta pilet hoopis hosteli või hotelli kaudu, miles peatud.

 

17. Kohalikud “vääriskivid”

Osta Aasiast soodsa hinnaga vääriskive ja müüa need kodus suure kasumiga maha – kõlab justnagu filmis, kas pole? Halb uudis on see, et need säravad vääriskivid, mis sa omale soetasid, on enamasti võltsitud ning tagatistšekk, raha tagasi garantii ja autentsust kinnitav sertifikaat ei saakski olla kehtetumad.

Kuidas vältida: Ära tee investeeringuid valdkondades, millest sa ise suurt midagi ei tea. Kui keegi võõras püüab sind veenda ostma vääriskive, ütle lihtsalt ei. Kes tahab äri teha, peab enne ikka midagi õppima. Kui asja ei jaga, too omale Aasiast üks harilik pliiats või kustukumm ja müü siin poole kallimalt maha – vähemalt kindel värk.

 vääriskivid_aasias

Fotol: ehted turul(bbc.com)

On ütlematagi selge, et kaine mõistus on see, mis sulle märku peaks andma, et võid olla kaasatud mõnda petuskeemi. Pea meeles, et alati on targem enne hinda küsida ja et võõrale järgnemisest eiteakuhu võib kujuneda kogu sinu reisi meeldejäävaim suveniir.

Muidugi, kui sa oled päris hull, võid kaaluda ka ekstreemturismi ja eirata kõiki neid nõuandeid. Tulemuseks võib olla sõna otseses mõttes elumuutev reis. Mõistlikud inimesed aga siiski loevad, panevad tähele ja arvestavad ka sellega, et eeltoodud petuskeemid ei kehti ainult Aasias, vaid neid võib leida kogu maailmast. Näiteks Aafrikas veel 100 palju kavalamat petuskeemi. Aga sellest juba järgmises loos.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *