10 põhjust Peterburi külastamiseks 1

Meile lähim miljonilinn Peterburi on kui üks suur muuseum. Vähemalt kohalikud ise ütlevad nii. Kunagine Venemaa keisririigi tähtsaim linn on pärandanud rohkelt silmailu järeltulevatele põlvedele. Ajalooliste väärtustega kõrvuti eksisteerib kaasaegne Peterburi, trendikate loomelinnakute ja mõnusate söögikohtadega. Pole kahtlust, et tegu on metropoliga, kust igaüks leiab enda jaoks midagi. Siin meie poolt 10 põhjust Peterburi külastamiseks.

ajalooline

Ajaloolised vaatamisväärsused

Peterburi südames võiks pea iga hoone ja tänavanurk jutustada linna suursugusest ajaloost. Omal käel sisuka kultuuriprogrammi kokkupanemiseks tuleb vaid kaardil näpuga järge ajada. Neeva jõe ja Nevski prospekti vahele jäävas piirkonnas võib rahulikult sisustada mitu kultuuritihedat päeva. Siiakanti jäävad kõige olulisemad vaatamisväärsused: Talvepalee koos  maailma suurimat kunstikogu sisaldava riikliku muuseumiga Ermitaaž, majesteetlik Paleeväljak, triumfikaarega Peastaabihoone, Admiraliteet, suurejoonelised Iisaku ja Kaasani katedraalid, mosaiikidega kaunistatud Spas na Krovi (Vabastaja Ülestõusmise) kirik, kuulsad Mihhailovski, Mariinski ja Aleksandriiski teatrid, Falconet´ Vaskratsaniku monument, Rasputini mõrvapaigana tuntud Jusupovi palee, aga ka Vene Muuseum, Etnoloogiamuuseum, Anna Ahmatova muuseum jpt.

kanalid

Kanalituurid

Peterburi nimetatakse ka põhjamaade Veneetsiaks. Lisaks romantilisele arhitektuurile loovad seose arvukad kanalid, mille kohale kummarduvad kaunid sillad. Kanalitel korraldatakse paadituure, mis ühtlasi annavad  hea ülevaate linna ajaloost. Nevski prospektil jalutades võitlevad turistide tähelepanu eest mitmed tuurikorraldajad. Marsruute on mitmeid. Soovitame sõitu alustada näiteks Fontanka kanalilt.

????????? ????

Avatud sillad

Arvukad sillad on Peterburi üheks sümboliks. Kõik omanäolised ja kaunid. Nende avamist tulevad öösiti vaatama tuhanded turistid. Vaatepilt mõjub alati, eriti sumedal suveööl. Neeva jõe kahe kalda ühendajad tõusevad üles eri aegadel, mistõttu on momendi tabamiseks mõistlik õige aeg eelnevalt välja selgitada. Ühtlasi aitab see Vassili saare hilistel külastajatel õigel ajal n-ö mandrile pääseda. Silmailu pakkuval tegevusel on tegelikult üsna proosaline põhjus – ka laevad tahavad oma asju ajada.

loome1

Trendikad loomelinnakud

Peterburi  ajaloolise fassaadi taha peidavad end mitmed Tallinna Telliskivi loomelinnakuga sarnanevad kohad ja ei reeda end esmapilgul millegagi. Üks neist asub otse Talvepalee kõrval, Dvartsovaja tänaval ja kannab nime Taiga. Väliselt ontliku maja sisemuses avaneb pinksilauaga siseõu, mida ääristavad habemeajamissalong ning kohvik. Lisaks saab hoones ringi orienteerudes avastada mitmeid disainikauplusi, üsna omapärase kohviku ning vanadest riietest uusi meisterdava õmblustöökoja. Obvodnovo kanali ääres asub teine selline kooslus. Kunagisse puuvillavabrikusse on end aga sisse seadnud loomekeskuse Tkatši.  Esimesel korrusel on  omanäolised disaini-, rõiva- ja second-hand-poed. Hoone kõrgeimal korrusel on kohvik.  Kõige rajum on aga endisesse leivatehasesse sisse seadnud Loftprojekt Etaži. Tegu on Peterburi suurima kaasaegseid kunstiliike ühendava loomekatlaga, mis on ühtlasi säilitanud oma algse identiteedi. Hoone viiel korrusel asuvad kaasaegse kunsti galeriid, näitusepinnad, mitmed ägedad kohvikud, vene disainerite loomingut müüvad väikesed butiigid ning isegi disainihostel. Kõrgeima korruse terrassilt avaneb aga suurepärane vaade Peterburi katustele. Põhimõtteliselt võibki siin elada majast lahkumata ja sealjuures end väga mõnusalt tunda.  Sisuliselt on tegu trendiinimeste linnakuga ajaloolise linna südames. Etaži leiab üles Ligovski prospektilt.

loftprojectetagi.ru, space-taiga.org, tkachi.com

rosfoto

Tipptasemel fotonäitused

Bolšaja Morskaja tänaval asub Venemaa fotokunsti süda Rosfoto. Majja sisenejas võib tekkida tunne, justkui oleksid sattunud osatäitjaks mõnda nõukaaegsesse filmi. Pealispinnast ei tasu lasta end heidutada. Rosfoto näitusekeskuses on väljas parimate Venemaa ja rahvusvaheliselt tunnustatud fotograafide tipptasemel tööd. Väljapanekuid tasub jälgida kodulehel olevast sündmuste kalendrist. Rosfoto poes on müügil esinduslik valik kunsti-, moe- ja disainiraamatuid, aga ka stiilseid plakateid ja postkaarte.

www.rosphoto.org/en

erarta

Suurim vene kaasaegse kunsti eramuuseum

Üks oluline põhjus Peterburi külastamiseks on riigi suurim kaasaegse vene kunsti muuseum Erarta.  Siin kogutakse, säilitatakse ja eksponeeritakse andekate vene kunstnikke tänapäevaseid töid. Sealjuures on tegu eramuuseumiga. Pärast klassikaliste muuseumide külastust mõjub Erarta nagu sõõm värsket õhku. Tänapäevane pole siin mitte ainult kunst, vaid kogu atmosfäär – alates moodsast kohvikust ja disainpoest lõpetades pildistamist julgustavate siltidega seintel. Otse loomulikult levib hoones tasuta WiFi.  Erarta asub Vassili saarel ning sellele jalgsi lähenemiseks tuleb läbida lugematuid liine, mis sealkandis asendavad tänavanimesid. Lihtsam on istuda Nevski prospektilt trollile nr 10 või 11. Sõidupileti saab lunastada kohapealt.

www.erarta.com

s66k

Mõnusad söögikohad

Metropolis leidub midagi igale maitsele. Tõsi, pelmeenisaalid ja pirukabaarid on välja vahetatud sushikohtade vastu. Esindatud on rahvusvahelised suurketid Starbucks ning McDonalds. Meie soovitame keha kinnitamiseks sisse põigata Gorohovaja tänaval asuvasse trendikasse restorani Obšestvo Tšistõh Tarelok. Nagu nimigi vihjab, jäävad sellest külastustest järgi vaid puhtad taldrikud. Hinnad on mõistlikud ning valiku langetamine raske, sest kõik pakutav maitseb hea.

Sama mõnusat atmosfääri ja söögipoolist saab nautida Rasježaja tänaval leitavas Pingiviini baaris, mis on muuseas ühendatud vinüülplaadipoega. Õhtuti kostitakse siin külalisi lisaks DJ valitud muusikaga.

Kel on soovi ainult muusikale panustada, tasub sammud seada The Hat Bari, kus õhtuti esinevad jazzmuusikud. Piletiraha selle eest ei küsita ning igat sorti rüübet saab muusika kõrvale osta ka.

Hipsterite lemmikpaikadeks on ka loomelinnakutes asuvad arvukad kohvikud, baarid ja restoranid.  Siinkohal jätaks igaühele võimaluse üllatumiseks, mis on garanteeritud. Meie lemmikuks on Etažis asuv valgusküllane kohvik Zeljonaja Komnata, mis avaneb terrassile. Taimetoidule keskenduvas kohvikus on mõnus ka niisama aega veeta või teha näiteks sõpradega üks malepartii.

https://www.facebook.com/cleanplates.cafe, https://www.facebook.com/TheHatBar

http://www.loftprojectetagi.ru/guide/greenroom, https://www.facebook.com/penguinbar

shopping

Šoping

Kuulsad Gostinnõi Dvor ja Passaaž ei ole kusagile kadunud ning asuvad endisel kohal Nevski prospekti ääres. Kunagised kaubandusmekad on nüüdseks oma ikoonilise positsiooni siiski minetanud, ka valik on üsna tavapärane. Nendega kõrvuti seisavad globaalselt tuntud Zara, H&M jpt. Gostinnõi Dvori tasub sisse põigata magusasõpradel. Nimelt asub seal Venemaa üheks parimaks kommivabrikuks peetava Krupskaja väike, kuid päris esindusliku valikuga müügilett.

Meie aga soovitame hoopis otsida üles väikesed butiigid, kus pakutakse noorte vene disainerite loomingut. Hea uudis on see, et need on suures osas koondunud eelnevalt tutvustatud loomelinnakutesse. Nii saab meeldiva ühendada kasulikuga. Ainulaadse riideeseme saab soetada näiteks poekestest Mõlnaja Belka ehk Pesuorav (Etaži), Sewing Corporation (Taiga) ja Moonroom (Tkatši).Suurtest kaubanduskeskustest on meie lemmikuks Galeria. Etažiga samal Ligovski tänaval asuvas poodlemisparadiisis on esindatud suur valik rõiva- ja jalatsibrände. Tõustes esimesest korrusest kõrgemale ka tasukohase hinnaga ja trendikamaid.

http://space-taiga.org/shvejnyj-cex, https://www.facebook.com/mbelka.ru

rand

Liivarand linna südames

Võib tunduda uskumatu, et hiiglaslikku muuseumlinna südames võib leida liivaranna, aga nii see on. Pisike, kuid täiesti toimiv rannariba asub Peeter-Pauli kindluse müüri ääres. Üle Neeva jõe avaneb vaatepilt imekaunile Dvartsovaja naberežnajale ja Ermitaažile. Luksuslik koht end kuumal suvepäeval välja sirutamiseks, kui jalad vaatamisväärsustega tutvumisest tulitama käidud ja tunnetada, et  siitsamast sai Peterburi kunagi alguse. Peeter-Pauli kindluse kompleksis puhkavad tsaariperekonnad oma viimset und ning lakkamatult edasi pulseeriva Venemaa tarbeks vermitakse siin raha. Täpselt keskpäeval kõmatab kindluses kõrvulukustav kahuripauk, milleks on hea vaim varakult valmis panna. Peeter-Pauli kindluse juurde pääseb näiteks Ermitaaži juurest üle silla jalutades ja seejärel paremale pöörates.

sygis

Kuldne vene sügis

Peterburi on oma vaatamisväärsustega võluv igal aastaajal. Eriti hurmavaks muutub Neevalinn sügisel, mil puud langetavad kuldseid lehti. Erilise, kergelt nukrahõngulise õhustiku nautimiseks sea sammud Suveaeda.  Marmorkujude ja purskkaevudega palistatud pargi projekteerimise juures seisis Peeter I isiklikult. Sinna on ehitatud ka tsaari kohta ebatavaliselt pisike suvine pelgupaik, mis ühtlasi annab aimu suurvalitseja lihtsast hingelaadist. Paigas armastas inspiratsiooni ammutamiseks jalutada ka suur vene luuletaja Aleksandr Puškin. Kõige lihtsam on Suveaeda orienteeruda ehk Ermitaaži juurest. Suundu paleeväljakult Neeva äärde Dvartsovaja tänavale ja võta kurss näoga jõe poole seistes paremale. Kollastes lehtedes on mõnus sügiseti jalgu sahistada ka Gribojedovi kanali läheduses asuvas Mihhailovski pargis. Sealsamas asub ka üleni mosaiikidega kaunistatud imeilus Spas na Krovi kirik (mida pole tegelikult kunagi kasutatud sihtotstarbeliselt).

Tundus huvitav?

Sõida Peterburi rongiga

1 KOMMENTAAR

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga